Rozhovor: Lukáš Vincour a jeho Cesta od punku ke svobodě

Rozhovor: Lukáš Vincour a jeho Cesta od punku ke svobodě

Lukáš „Vinca“ Vincour pokrstil 11.1.2017 svoju prvú autobiografickú knihu s názvom – Cesta od punku ke svobodě. V tridsiatich dvoch rokoch má za sebou toho toľko odbubnovaného a prežitého, že sa rozhodol o svojej ceste, poznaní a životnej filozofií napísať a ostatných inšpirovať. Krstilo sa v novom pražskom alternatívnom Klube Propojení. Tejto akcie sa zúčastnili, okrem Lukášových najbližších, i ďalší hudobníci, spolupracovníci, kamaráti, fanúšikovia a my :)


V skratke o Vincovi a jeho Ceste

Lukáš je výrazná osobnosť nielen svojím potetovaným zovňajškom a typickou šiltovkou, ktorú má na hlave nech sa deje, čo sa deje – proste vždy. Jeho kariérna cesta sa odvíja predovšetkým na punkovej hudobnej scéne, kde si ho pravdepodobne hneď každý zaradí k pankáčom s gajdami Pipes&Pints. V tejto kapele udáva tempo za bicími už deväť rokov. Zabubnoval si aj v ďalších kapelách a projektoch, ktoré spomína vo svojej knihe. Tiež sa objavil na jednej tour a pódiu s kapelami, v ktorých zároveň i hral, a to – Boy, Pipes&Pints a Horkýže Slíže, s ktorými majú dokonca aj spoločnú skladbu a videoklip.

Keďže sa Lukáš rád vymaňuje zo škatuliek, tak okrem punkových projektov, hosťoval aj umelcom iných žánrov. Napríklad, so znojemským raperom Nenym, rozbehli spoločný projekt „Najdi svou cestu“. Formou výchovných koncertov motivujú deti na základných a stredných školách v Česku, aby sa stali „hrdinami svojich životov“. Tiež spolu nahrali niekoľko skladieb a natočili pár videoklipov.

Aj vďaka hudobnej kariére toho Vinca celkom dosť precestoval. Skoro neuveriteľné zážitky z Ruska, Indie a ďalších krajín, sú tou napínavejšou a zábavnejšou časťou jeho životnej knihy :)

Meno Lukáš Vincour je tiež spojované s veganstvom a s pojmom Streight edge (sXe). Tieto pojmy, filozofiu a prístup k nim, popisuje tak, že čitateľa prijmä zamyslieť sa nad vlastným spôsobom života.

Ako zástupca punku a Streight edge sa Vinca objavil dokonca aj v dokumentárnom cykle Vladimíra 518 o živote súčasných mestských subkultúr – KMENY, ktorý bol vysielaný na Českej Televízí.


Rozhovor a reportáž z krstu

Vinca je jedným z prvých „Uvedomelých rebelov“, ktorý sa zapojili do nášho projektu a od začiatku ho podporujú! 🙏🏻
Na oplátku, jeho kniha vznikla za podpory Conscious Rebels – konkrétne, za návrhom obálky knihy stojí Creative Rebel Radovan „Starchoc“ Fašung.

Pretože je Lukáš náš dobrý priateľ a veľmi si ho, ako človeka, vážime, venovali sme mu aj náš pilotný diel rozhovorov, ktoré pripravujeme. Pristrihli sme aj ochutnávku z krstu, tak veríme, že sa vám bude páčiť a podporíte ho zdieľaním 😉✌️

Fotky z krstu si môžte pozrieť v galérií na ireport.cz.


O knihe

Cesta od punku ke svobodě

Jak to vypadá, když se punkový bubeník rozhodne nepít, nekouřit a nedrogovat?
Lukáš Vincour napsal autobiografickou knihu o tak trochu netradiční cestě člena několika úspěšných hudebních skupin. Nahlédnete do zákulisí kapel, se kterými se vypracoval od prvních koncertů ve sklepech a garážích až po vyprodané kluby po celé Evropě.
Na své cestě prošel vývojem, ve kterém se oprostil od nepsaných pravidel subkultury a došel tak k osobní svobodě. A nebojí se o tom otevřeně mluvit ve své prvotině, kde bez obalu popisuje postoj k veganství, punku a svobodě. Jeho životní filozofie a osobní přiznání vás prostě nejen donutí k zamyšlení, ale inspiruje vás k přehodnocení ustálených vzorců ve společnosti. Stal se vzorem i pro děti na základních školách, kde je motivuje k nalezení svého potenciálu.
Jeho bezmezná touha plnit si sny ho dovedla až k tomu, že se jednoho dne rozhodl napsat, a vlastními silami vydat tuto knihu.


autor Lea F. Górlicka | foto archív Lukáš Vincour, ireport.cz