Listová zelenina ako superpotravina

Listová zelenina ako superpotravina

Čím viac čítam o nutričnom obsahu listovej zeleniny, tým viac som presvedčený, že patrí medzi najdôležitejšiu potravu pre človeka. Rovnako to odzrkadľuje aj kuchyňa u mňa doma, v ktorej nesmie chýbať aspoň jeden druh listovej zeleniny.


Mňa popri štúdiu rastlín zaujalo napríklad to, že celulóza, hlavná zložka rastlín, má jednu z najsilnejších molekulárnych štruktúr na našej planéte. Listová zelenina obsahuje viac cenných živín ako akákoľvek iná skupina potravín uložených v bunkách rastlín. Tieto bunky sú obalené tvrdým materiálom, aby bola ich konzumácia pre zvieratá sťažená, čím sa zvýši pravdepodobnosť ich prežitia. Na uvoľnenie všetkých cenných živín z týchto pevných buniek, musí byť ich bunková stena narušená, čo nie je jednoduché.
To je dôvod, prečo konzumácia listovej zeleniny bez jej dôkladného rozžuvania nenapĺňa naše potreby z hľadiska nutričných hodnôt. Na to, aby sme získali z listovej zeleniny všetky pozitíva, musíme ju rozžuť do krémovej konzistencie.

Avšak na trávenie uvoľnených minerálov a vitamínov musí byť kyselina chlorovodíková v žalúdku veľmi silná, s pH medzi 1 a 2.

salad1

Tieto dve podmienky sú absolútne dôležité na asimiláciu živín z listovej zeleniny. Ak sa tieto podmienky nespĺňajú, môže to viesť odporu človeka a dokonca aj poruchám trávenia, ale je to samozrejme individuálne od osoby a jej metabolizmu.

Po mnohých dekádach konzumovania ťažkých upravovaných jedál, väčšina z nás stratila schopnosť prirodzeného žuvania. Naše sánky sa stali také úzke, že niektorí z nás potrebujú zubný strojček, pretože jednoducho nemáme dosť miesta pre všetky zuby, a to aj v prípade, že naše zuby múdrosti boli vytrhnuté. Naše čeľustné svaly sa stali príliš slabé na dôkladné rozžutie tuhej vlákniny a navyše máme veľa zubných výplní, umelých alebo dokonca chýbajúcich zubov. Všetky tieto prekážky znemožňujú rozžuť listovú zeleninu na potrebnú konzistenciu.
Ale aj na tento problém máme jednoduché riešenie, a tým je, si to rozmixovať v mixéri do požadovanej krémovej konzistencie.

green-juice-769129_1280

Umiestnenie listovej zeleniny a zeleniny do rovnakej kategórie spôsobuje, že ľudia chybne aplikujú pravidlá kombinovania škrobovej a listovej zeleniny. Veľa zainteresovaných ľudí poháňaných týmto zmätkom sa domnieva, že kombinovanie ovocia a listovej zeleniny nie je správne, počuli, že by sa nemali miešať. Áno, kombinovanie škrobovej zeleniny a ovocia nie je dobrý nápad, lebo takáto kombinácia spôsobuje plynatosť v črevách.
V skutočnosti však listová zelenina nie je škrobovou, vlastne „zelené listy“ sú jedinou potravinovou skupinou, ktorá pomáha tráviť ostatné jedlá stimulovaním sekrécie tráviacich enzýmov. Preto sa môže listová zelenina kombinovať s akoukoľvek potravinou.

Bolo napríklad aj sledované, že šimpanzy často konzumujú počas kŕmenia ovocie a listy z toho istého stromu. Výskumníci ich sledovali, ako si rolujú ovocie do listov a jedia ich ako „sendviče“.

Pozrime sa teda hlbšie na listovú zeleninu, ktorej sa nikdy nedostávalo dostatočnej pozornosti a nikdy nebola dostatočne skúmaná, nakoľko bola chybne definovaná ako zelenina. Dnes už je pomaly opak pravdou, keďže vychádza množstvo kníh, publikácií o zdravej strave, životospráve, kde sa autori venujú týmto zaujímavým rastlinám, ktoré spestrujú náš jedálniček. Podľa nutričných tabuliek, ktoré si viete rýchlo vyhľadať na internete – a samozrejme na základe vlastnej skúsenosti – môžem povedať, že listová zelenina patrí medzi naše primárne druhy potravy, ktorá sa najkompletnejšie zhoduje s ľudskými nutričnými hodnotami.


Autor Adam Adamis | Zdroj BOUTENKO, V., 2013: Zelená pre život | Foto pixabay


CR_trika_longjpg

Tip na Green Smoothie od Vandy

smoothie

Smoothie majú zvyčajne tendenciu ochladzovať. Existujú však aj recepty, ktoré vedia organizmus zahriať, čo je ideálne, hlavne v chladných mesiacoch.


V zime „zahrejú” napríklad rôzne druhy orieškov, semiačok, sušeného a čerstvého ovocia ako slivky, višne, mango, pomaranče, kokos, … Tieto suroviny majú schopnosť zahriať a prebudiť „vnútorný oheň v žalúdku“ a posilniť obranyschopnosť organizmu. Stačí ich zmiešať s rôznymi druhmi listovej zeleniny, ktorá je ideálna z hľadiska komplexnej výživy. Denne sa odporúča hrsť listovej zeleniny a je dobré kombinovať jej rôzne druhy. Vaše „zahrievacie smoothie“ môžte ešte viac rozpáliť koreninami ako škorica, klinček, zázvor, chilly, badián, ktorých vôňa a chuť umocnia účinok.

Ale ako pri všetkom, i tu platí pravidlo „všetko s mierou“ a nekombinujte mnoho surovín naraz.

Inšpirujte sa ♥

GREEN BASIC

 • 1  banán
 • 2  jablká
 • Šťava z pol ananásu
 • 3 druhy listovej zeleniny/ hrsť z každej (*valeriánka poľná, mangold, medovka)
 • 250 ml vody

*môj TIP

MANGO ZAČIATOČNÍK

 • hrsť mangoldu
 • hrsť špenátu
 • 2 banány
 • 1 zrelé mango
 • voda


SLIVKOVÉ POTEŠENIE

 • 2 jablká
 • hrsť sušených BIO sliviek (namočte na 20 minút vo vode)
 • šťava z 1 pomaranča
 • hrsť rímskeho šalátu
 • 1 väčší list kelu
 • do smoothie pridajte vodu, v ktorej ste močili slivky + extra 50 ml vody – alebo viac podľa potreby

NA ZDRAVIE!


Autor Vanda Dita Gallo | Zdroj a Foto SHE’S ALL RAW