Hypnóza a príklady jej využitia

Hypnóza a príklady jej využitia

Čo je presne táto technika nazývaná hypnóza? Ako sa využíva k riešeniu kriminálnych činov, k zlepšeniu športových výkonov, k zlepšeniu životosprávy, či k mnoho ďalším hodnotným cieľom?


Slovo „hypnóza“ je odvodené od gréckeho slova spánokhypnos. Ľudia v hypnóze však nespia. Môžu sa tak síce ostatným javiť, ale sú schopný premýšľať, hovoriť, otvoriť si oči, reagovať na sugescie a pohybovať sa. Títo ľudia sú väčšinou vedomý a sú schopní počuť zvuky mimo hlasu hypnotizéra.

Hypnóza je nástrojom moderného človeka a je stopercentne prirodzená. Znamená rôzne veci pre rôznych ľudí, dokonca ani experti sa nevedia zhodnúť ako ju definovať. Hoci niektorým ľuďom pomohla a inšpirovala ich, pre niektorých je to iba akýsi prostriedok zábavy na javisku; môžeme povedať, že skutočnosť je niekde uprostred. Na hypnóze totiž nie je mimo jej divadelnej podoby nič udivujúceho, s výnimkou využitia neobmedzeného potenciálu ľudskej mysli.

hypnoza1

Rovnako je aj metódou, ktorá sa môže využívať aj pri relaxácií. Je pri nej využívaná ďalšia úroveň vedomia pomocou sugescie a vizualizácie. Táto úroveň vedomia nazývaná ALFA sa týka elektrickej činnosti mozgu. Všetci sme v tomto stave pri zaspávaní a prebúdzaní sa.

Hĺbka hypnózy je meraná frekvenciou mozgových vĺn. Vedci rozlišujú štyri úrovne mozgovej činnosti, každá z nich má typický rytmus. Normálny bdelý stav je označovaný ako BETA. ALFA je tým prechodným stavom, ktorý je typický pre dobu, keď sme v polospánku. K THÉTE dochádza pri hlbokej hypnóze, intenzívnej meditácií a behom počiatočného obdobia nočného spánku. DELTA, snáď najmenej pochopiteľná časť ľudskej mysli, predstavuje najhlbší spánok, alebo bezvedomie.

Väčšina ľudí prežíva svoj hypnotický stav v alfe, keď je ich pozornosť sústredená na predmet ich záujmu, ale sú si vedomý zvukov alebo ďalších ľudí v miestnosti. Väčšinou si pamätajú všetko z daných sedení, kým neprijali príslušnú sugesciu. Vzhľadom k tomu, že je to tak bežný pocit (ľudí ho prežívajú minimálne dvakrát denne a často aj vtedy keď pozerajú TV), niektorí po prvom sedení pochybujú, že boli vôbec hypnotizovaný. Tento stav zmeneného vedomia je niektorými nazývaný „tranz“ a inými „kontrolovaná relaxácia“.

tv_hypnoza

Napriek najrôznejším koncepciám, hypnóza skutočne nie je záhadná. Akonáhle sa ju naučíme, stane sa nástrojom, ktorý nám umožní využívať našu myseľ efektívnejšie a dynamickejším spôsobom. Hypnóza je stav uvoľneného vnímania, stav hlbokej relaxácie, ktorá utišuje telo a otvára myseľ. V stave keď sú obranné mechanizmy v útlme, myseľ je obzvlášť otvorená sugesciám, ktorých typ je závislý na cieľoch danej osoby.

Ako záhradníci si vyberete, ktoré konkrétne semená chcete zasiať. Hypnóza vám napomôže starať sa o tieto „myšlienkové semená“ tak, aby priniesli očakávané plody. Vaša podvedomá myseľ je ako vaša skrytá záhrada, kde myšlienky, ktoré zasejete, vyrastú a stanú sa vašou skutočnosťou. Táto záhrada je omnoho viac úrodnejšia ako si uvedomujeme, takže plánujme opatrne.

Ako hovoril jeden z najznámejších amerických jasnovidcov a liečiteľov Edgar Cayce: „Myšlienky sú veci.“

Čo sa týka jej rôzneho využitia, tak napríklad boli obrovské kroky podniknuté v oblasti zdravia, v roku 1958, kedy Americká zdravotná asociácia povolila lekárom používať hypnózu. Teraz je bežne využívaná k anestézií, pri pôrodoch, v zubnom lekárstve. Lekárska veda si je vedomá faktu, že hypnotické subjekty sa dá naučiť ovládať srdcový tep a krvný tlak. Využíva sa aj k eliminácií bradavíc a pri kontrole rakoviny.

Ďalším príkladným odvetvím, kde sa môže stať veľmi prospešným nástrojom je šport. Športové týmy využívajú „pokoj nálady“ a hypnoterapeutické pásky k zvýšeniu sebadôvery a nadšenia hráčov. Ako amatérsky tak aj profesionáli využívajú hypnózu, aby dosiahli lepšiu koncentráciu a mali väčšiu výdrž. Veľa kreatívnych ľudí, ako sú napríklad spisovatelia, umelci, hudobníci, tanečníci a filmoví herci,. vďačia hypnóze za svoje úspechy.

Je to obsiahla téma na písanie o tom, čo to je, ako funguje, ako sa dá využiť, ale viac si priblížime v ďalších článkoch na podobné témy, kde si toho spomenieme viac a inak.


Autor Adam Adamis | Zdroj BULDOC, H.L., 2013: Změňte svůj život, Edgar Cayce – Autohypnózou k úspěchu | Foto pixabay, shutterstock

CR_trika_longjpg