Ego vidí ego všade…

Ego vidí ego všade…

Pojem Ego sa dnes spomína najmä v súvislosti s tým, aké je zlé a že je potreba sa od neho oslobodiť, zbaviť sa ho a zahodiť ho preto, aby človek mohol žiť sťastný a vyrovnaný život. Je to naozaj tak?


Najprv si treba uvedomiť, čo je Ego

Ego je súbor programov, predstáv o sebe samom – o svojej dokonalosti a vrchonosti nad ostatnými bytosťami, či naopak silný pocit menejcennosti a hra na obeť. Ego vyvstáva zo strachu, z ohrozenia svojej pozície, individuality a vtedy nás ovláda. Tieto vzorce do nás boli naprogramované najmä počas detstva, väčsinou rodičmi a okolím. Dnes utvára akúsi pomyselnú masku našeho „JA“, ktoré vystupuje pred svetom.

Dá sa zahodiť maska, ale ako sa dá zahodiť Ego? Ego nie je žiadna fyzická vec. Je to naša nevyhnutná súčasť, preto s ním musíme žiť. Prítomnosť Ega je v poriadku, kým nám neprerastie cez hlavu a neovláda nás. Máme však možnosť voľby, či sa necháme svojim Egom manipulovať i po tom, čo ho odhalíme. Alebo mu nebudeme podliehať a ničiť si svoj život prehnanými a hlúpymi reakciami.

Ego je falošné, nie je skutočné. Zato skutočne ovlpyvňuje náš život!

Udržať Ego na uzde je „vysoký level”, keďže vyžaduje určitú duchovnú a vedomú úroveň a hlavne prax. Ľudí, čo to dokážu je hŕstka, no má k nim nakročené každý, kto si uvedomí prítomnosť a nadvládu Ega. Človek si často všíma prítomnosť Ega, no bohužiaľ nie u seba, ale u druhých. A to práve u tých ľudí, s ktorými prichádza do styku a konfrontácie.

Ruku na srdce a spýtajte sa samých seba, ako reagujete v situáciach, ktoré nie sú podľa vašich predstáv, či sú vám nepríjemné? Hádate sa? Bojujete? Plačete? Obviňujete? Zatnete sa? Či sa len proste urazíte a odídete? Myslíte si, že by ste danú vec, či situáciu riešili inak a lepšie? To nie je problém „tých ostatných” alebo „toho dačoho tam vonku”, ale VÁŠ. Ego vidí ego všade naokolo. Prevziať kontrolu nad svojím Egom, znamená prebrať kontrolu na svojím životom a to je prvý krok k úspechu.

Dnes ráno som sa prebudila s myšlienkou a prosbou o radu, ako v dnešnej „šialenej” spoločnosti (pre)žiť. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať a narazila som na toto krátke video, kde Eckhart Tolle (filozof a duchovní učiteľ) krásne zhrnul a vysvetlil, ako nepodliehať svojmu Egu. Ak nerozumiete anglicky, zapnite si titulky a nechajte sa inšpirovať :)


Autor Lea F. Górlicka | Foto Conscious Rebels