• Home »
  • ZDRAVIE »
  • Domáca lekárnička: Kostihoj lekársky vs. syntetické gély z lekárne
Domáca lekárnička: Kostihoj lekársky vs. syntetické gély z lekárne

Domáca lekárnička: Kostihoj lekársky vs. syntetické gély z lekárne

Bylina, ktorá sa takmer nedá v záhradách vyhubiť je pre nás darom z prírodnej lekárne. Bolesti kostí, kŕčové žily, vredy predkolenia, bercové vredy, fantómove bolesti, či vykĺbenia, alebo zlomeniny, vieme podporiť a preliečiť bez predražených syntetických gélov z lekárne obohatenými o výživné karcinogény.


Kostihoj je trvácna rastlina dorastajúca do výšky 30–100 cm. Listy sú široké, hrubé, žilnaté, kvet je početný padavý zvon ružovo-fialovej farby. Kvitne v letnom období. Koreň je zvonka čierny, až tmavohnedý, zvnútra biely. Vyskytuje sa v celej Európe. Rastie na vlhkých lúkach, v lužných lesoch,pri potokoch a húštinách.

Kostihoj pôsobí, ako protizápalový, regeneračnýochranný prostriedok, používa sa najmä zvonka na hojenie rán, regeneráciu tkanív.

kostihoj

Listy sa zbierajú pred kvitnutím, porežú sa a tak sušia.

Koreň kostihoja, najliečivejšia časť rastliny, obsahuje slizovité látky, alantoin, triesloviny, alkaloidy, cholín, amynokyseliny, škrob, …
Vykopáva sa na konci jesene, kedy kostihoj presúva všetky svoje živiny pod zem, aby sa zásobil na zimu. Niektoré staré herbáre uvádzajú zber koreňa aj v jarnom období. Listy kostihojamusia byť už pri vykopávaní žlté, bez života. Podzemnú časť vykopávame úzkym rýľom. Korene sú dlhé, hrubé, ako palec. Nemusíte sa báť, že Kostihoj vyhubíte pri vykopávaní. Má veľmi dobré regeneračné schopnosti.

image-6

Čerstvý koreň sa nastrúha a prikladá vo forme obkladu na rany, popáleniny, popraskanú kožu, vredy, a pod.

Koreň kostihoja nakrájame na tenké plátky a tak sušíme na teplom mieste, alebo v sušičke, lebo obsahuje dosť vody. Usušený koreň sa zvykne rozomlieť v mlynčeku na mak, aby vznikla kaša po zaliatí vodou z tejto kaše sa robia obklady, o ktorých píše vo svojich knihách Mária Trebenová. Tvrdí, že pomáhajú, aj pri ochrnutí chrbtice… V šálke teplej vody, do ktorej sme pridali lyžicu olivového oleja rozmiešame pomletý koreň na kašu, aplikuje na plátno a ešte teplé prikladáme na postihnuté miesto.

Prikladáme aj pri kostných výrastkoch na rukách a nohách, reumatických opuchoch, pri tvorbe tofov, bolestiach šije, dokonca pri zápaloch okostnice.

image

Tinktúra

Tinktúru si pripravíme tak, že nakrájaný koreň ponoríme do domácej pálenky, alebo brandy na 2-3 týždne. Každý druhý deň pretrepeme/zamiešame. Nakoniec scedíme. Používame spolu s nechtíkovou masťou (ako základ pod obklad kvôli ochrane kože) nakvapkáme na plátno a priložíme na premastené miesto zápalu, alebo bolesti. Zriedenú s vodou vyplachujeme pri paradentóze a zápaloch ústnej dutiny 2× denne.

image-1

Masť


Masť
je najobľúbenejšou a najpohodlnejšou formou liečby. Koreň kostihoja nakrájame nadrobno. Rozpustíme (nevaríme) bravčovú masť, lekársku vazelínu, zmes olivového oleja a včelieho vosku alebo bambucké maslo (podľa preferencií) a do tuku pridáme pokrájaný koreň nadrobno. Chvíľku povaríme a necháme týždeň macerovať. Medzitým niekoľkokrát pomaly rozpustíme. Nakoniec scedíme a nalejeme do nádobky.

Kostihojové víno na pľúcne ochorenia si pripravíme macerovaním 2-5 pokrájaných koreňov v litri domáceho vína na 5-6 týždňov.

Listy kostihoja sa pridávajú aj do kúpeľa pri reumatických bolestiach, dne, bolestiach kostí, poruchách prekrvenia v nohách, pri kŕčových žilách a na doliečovanie zlomenín. 500 g listov macerujeme 12 hodín v 5 l studenej vody, na druhý deň zohrejeme a prilejeme do kúpeľa.

Už stáročia ľudia Kostihoj velebia a vyhľadávajú. Problémy s pohybovým aparátom však liečime aj vnútorne, zdravým životným štýlom, pohybom a láskou k prírode a časom stráveným v nej.


 

Autor Daniela Viskupič | Foto archív Naša Bylinkáreň, Pixabay | Facebook Naša Bylinkáreň