• Home »
 • STRAVA »
 • Cukrovka – epidémia dnešnej doby. Ako jej predchádzať a (vy)liečiť ju?
Cukrovka – epidémia dnešnej doby. Ako jej predchádzať a (vy)liečiť ju?

Cukrovka – epidémia dnešnej doby. Ako jej predchádzať a (vy)liečiť ju?

Cukrovka (Diabetes mellitus) je súbor ochorení prejavujúci sa zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Na Slovensku bolo v roku 2012 evidovaných cez 342 tisíc diabetikov, zatiaľ čo v roku 1980 to bolo približne 122 tisíc. V susednej Českej republike bolo cukrovkárov cez 840 tisíc, no v roku 1975 to bolo necelých 250 tisíc pacientov. To je zhruba trojnásobok v oboch krajinách. Tento počet sa zvyšuje každým rokom a je alarmujúci!


Diabetes je štvrtou najčastejšou príčinou smrti vo svete. Okolo 250 miliónov ľudí má cukrovku, pričom Svetová zdravotnícka organizácia WHO predpokladá, že v roku 2025 to môže byť až 350 miliónov ľudí. Naviac sa predpokladá, že zhruba 30–50 % ľudí o svojom ochorení ani netuší.

Nepriaznivou štatistikou je, že polovica ľudí, ktorá tomuto ochoreniu podľahne, sú ľudia pod 60 rokov. V roku 2012 zomrelo vo svete na diabetes 4,8 milióna ľudí.
~ Peter Bubla, hovorca Národného centra zdravotníckych informácii

Pozitívna informácia je, že diabetes sa dá nielen liečiť, ale často i vyliečiť, i keď skeptici dnešnej doby tvrdia, že je nevyliečiteľný. Najlepšie je mu, ale úplne predchádzať. Všetko to môžme docieliť racionálnym stravovaním, vhodnou životosprávou, duševnou pohodou a pochopením súvislostí medzi tým všetkým a vplyvom na naše telo. Základ je pochopiť fungovanie ľudského tela, ako vzniká ochorenie a čo (ho) spôsobuje.

176H

Keď zjeme jedlo s obsahom cukru, tak sa v žalúdku spracuje na kašu a putuje ďalej do čreva. Tam sa rozkladá na ďalšie látky a jednou z nich je i glukóza – druh cukru, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela. Z čreva sa glukóza dostáva do krvného obehu a ním do každej časti tela, pretože glukóza je zdroj energie pre naše bunky. Pankreas (podžalúdková žľaza) je orgán, ktorý sa nachádza za žalúdkom a pri príchode glukózy, začne vytvárať inzulín, ktorý umožňuje vstúpiť glukóze do buniek a dodať im tak potrebnú energiu.

Cukrovka vzniká, keď imunitný systém človeka ničí beta-bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín. Čiže nesprávna funkcia pankreasu je najdôležitejšie zlyhanie. Keď telo nemá dostatok inzulínu, glukóza sa nemá ako dostať do buniek a dodať im potrebnú energiu na fungovanie. Naviac glukóza zotrváva v zvýšenej miere v krvi a spôsobuje tak krátkodobé, či dlhodobé komplikácie, z ktorých mnohé, ak sa im nepredchádza a ostávajú neliečené, môžu mať fatálne následky.


Prečítajte si viac, nielen o cukrovke, v tomto článku:
Velká cholesterolová lež, aneb my lékáři jsme se mýlili! 

Človek môže mať predpoklady k diabetu kvôli zdedeným génom, nesprávnemu fungovaniu imunitného systému, životnému prostrediu a to najmä v detstve. K prepuknutiu diabetu môže prispieť najmä konzumácia nezdravých, kalorických potravín s vysokým obsahom jednoduchých cukrov a nasýtených tukov, nedostatok pohybu, stres, nevhodné stravovanie počas detstva, nadváha a obezita. Obecne neplatí, že každý cukrovkár je obézny a každý obézny človek je cukrovkár, no má k tomu väčšie predpoklady.

Žiť zdravo a nebombardovať svoje telo palbou cukru, je základným pravidlom, pokiaľ chceme vo svojom živote diabetu predísť. Cukor je však v dnešnej dobe takmer vo všetkom, čo denne koluje v jedálničku väčšiny bežných konzumentov, podliehajúcim svojim zvykom a chutiam. V pečive, cestovinách, mlieku, ovocí, nápojoch a ďalších produktoch, ktoré denne s chuťou konzumujeme, tam všade je cukor, ktorý je nielenže návykový, ale často dochádza k predávkovaniu a predovšetkým u detí. Pokiaľ sme takto vystavení dlhodobému rýchlemu uvolňovaniu glukózy do krvného riečiska, náš organizmus odpovedá zníženou citlivosťou telesných buniek na inzulín.

Poznáme niekoľko druhov cukrovky:

 • cukrovka 1. typu
 • cukrovka 2. typu
 • cukrovka v tehotenstve
 • ostatné špecifické typy cukrovky.

 

Diabetes typu 1. 

diabetes-528678_1280

Príznaky: zvýšený smäd, obrovská chuť do jedla, časté močenie, zvýšené hodnoty cukru v krvi, cukor aj v moči, niekedy celková slabosť, nadmerné chudnutie, alebo priberanie, pomalé hojenie rán, svrbenie pokožky, sklon ku kožným ochoreniam.

Počas liečby by sa mala naštartovať práve správna činnosť pankreasu.

Ak sa podáva externe inzulín do tela, postupne si na to telo zvykne a postupne stále viac, znižuje produkciu prirodzeného inzulínu.
Prírodný inzulín obsahuje napr. borievka a sladké drievko.

Zmena životného štýlu veľmi pomože:
Prestať konzumovať cukor!

 • Zabezpečiť prísun vitamínov do organizmu – kapusta, kajenská paprika, špenát, cvikla, vlašské orechy a petržlen, by mali byť u cukrovkára na dennom poriadku, rovnako ako pohyb.
 • Konzumovaním rýb, orechov, semien a strukovín, si vieme upraviť stav a aj predísť cukrovke.
 • Pre diabetikov je veľmi doležité sledovať čas, kedy jedia, aby nenastávali výkyvy koncentrácie cukru v krvi. Pri nepravidelnom stravovaní hrozí hypoglykemická kríza, pri ktorej dochádza k pocitom slabosti, závratom a búšeniu srdca.
 • Vitamín B1 je tiež veľmi doležitý lebo predchádza cukrovkárskej slepote – pivné kvasnice, pekárenské kvasnice a pšeničné otruby.

beans-799944_1280

Tu je niekoľko prírodných receptov pre cukrovkárov:

 • Pri vysokých hodnotách cukru v krvi je vhodná liečba propolisom.
  Užívame ráno a večer 1 čl tinktúry nalačno, s troškou teplého mlieka.
 • Zmiešame
  120 g pomletých ľanových semien
  120 g sezamových semien
  120 g pšeničných otrúb
  100 g pektínu
  100 g mletej škorice
  .
  Ráno nalačno zmiešame 1 pl pripravenej zmesi s 3 pl bieleho jogurtu.
 • Listy a stonky petržlenu znižujú cukor, posilňujú cievy, najma kapiláry, čo je pri cukrovke veľmi doležité.
  Denná konzumácia 100 g petržlenu a 100 g zelenej cibulky alebo kapusty je prospešná.
 • 150 g jastrabiny lekárskej
  150 g fazule
  150 g čučoriedok
  150 g kukuričných vlasov
  50 g maty
  50 g púpavy

  Do 600 ml vody nasypeme 3 pl zmesi. Varíme 3 minúty a luhujeme 60 minút.
  Užívame 6× denne, 80 ml odvaru, 15 min pred jedlom a 30 min po jedle.
 • Zmiešame rovnaké diely
  jastrabiny lekárskej
  čučoriedkových listov
  lopúcha vačšieho
  kostihoja lekárskeho
  2 pl bylinnej zmesi
  nasypeme do 600 ml vody a necháme zovrieť.
  Užívame 3× denne, 100 ml odvaru, 30 min pred jedlom.
 • Zmiešame
  10 g paliny
  20 g brezových listov
  10 g listov moruše čiernej
  10 g čučoriedkových listov
  20 g fazuľových strukov
  5 g vňate fialky 
  50 g žeruchy
  250 ml vody na 10 min varíme 5 min.
  Užívame 3× denne, 250 ml odvaru pred jedlom.
 • Odvar z fazule znižuje cukor.
  15–20 g fazulových strukov varíme 3–4 hodiny v 1 l vody na slabom ohni.
  Odvar precedíme a užívame 4× denne, 1 čl, 30 min pred jedlom, aspoň 3 mesiace.
 • Ak nemáte žalúdočné vredy, varte 10 min v pol litri vody 30 bobkových listov.
  Luhujeme 3 hodiny užívame 2 pl odvaru ráno a večer nalačno.
 • Vždy je dobrá kombinácia sladké drievko, borievka, púpava!

Cukrovka nie je problém inzulínu. Nedostatočná produkcia inzulínu je len dôsledok. Ak chceme liečiť, musíme byť rozhodnutí vyliečiť sa. Ošetrujte svoje telo a zveľaďujte. Dbajte na to, čo jete a pijete. Všetky ochorenia majú aj svoju duševnú príčinu. Zdravá nervová sústava je dokonalou potravou pre zdravé telo.

Pri uživaní bylinnej liečby častejšie kontrolujte cukor v krvi!

Pri celkovom ozdravení, pomocou bylinnej liečby, kontaktujte svojho fytoterapeuta, alebo sa poraďte s lekárom, homeopatom, či iným terapeutom, ktorému doverujete.


Odporúčané byliny nájdete napr. na www.dharmashop.sk | Facebook Naša Bylinkáreň

Autor Daniela Viskupic, Lea Górlicka Foto pixabay.com, gratisography.com
Zdroje [1] [2] [3] [4] [5] [6], prof. Christo Mermerski a Dr. Janko Mermerski, Zdravie z prirodnej lekárne, Príroda 2014


Doporučujeme film

Sugar blues – Cukr blog

Režisérka – Andrea Culková, aktuálně ohrožená těhotenským diabetem je donucena ze dne na den přestat konzumovat rafinovaný cukr. Stižena abstinenčními příznaky zjišťuje, jak obtížné je zbavit se této návykové látky a jak těžké je na trhu nalézt ty, které cukr neobsahují. Cukr je všude – od rohlíku, chleba, nejrůznějších polotovarů až k pivu, konzervované zelenině, slaným brambůrkům a uzenině, je v cigaretách, reklamě, v politice. Režisérka se investigativně pouští do zkoumání důsledků staleté konzumace cukru na jednotlivce a společnost. Zjišťuje, jak obrovskou moc tento prášek v historii měl a stále má. Objevuje neuvěřitelné souvislosti mezi duševními nemocemi, poruchami chování a nadměrnou konzumací cukru. Film se pohybuje na hranici historického thrilleru, vědecké observace a sociálně angažovaného filmu.

www.sugarbluesfilm.com/cs/

Facebook

článek v časopisu Respekt: Cukr je droga, říká natvrdo dokumentaristka