Chybí vám motivace? 10 inspirujících vět miliardáře Bransona

Chybí vám motivace? 10 inspirujících vět miliardáře Bransona

V mládí bojoval s dyslexií a krátkozrakostí, školu nesnášel a v 16 letech do ní přestal chodit. Rozhodl se rozvinout svůj obchodní talent a pustil se do podnikání. Dnes je jméno Richarda Bransona skloňováno jako jméno jednoho z nejuznávanějších manažerů světa, miliardáře, podnikatele a majitele impéria Virgin. Přesto svým vzezřením připomíná spíše rockovou hvězdu se srdcem dobrodruha, než úspěšného podnikatele.


1.) „Jediné místo, kde se sny stávají nesplnitelnými, je naše myšlení.“

Svůj první byznys rozjel Branson už v 16 letech. Bojoval se školou, kterou nenáviděl, byl dyslektik a učení mu nejen nešlo, ale hlavně ho nebavilo. Rozhodl se proto, že do školy chodit nebude a začal vydávat školní noviny Student. Vadilo mu totiž, že se média nedostatečně věnují právě probíhající válce ve Vietnamu, a rozhodl se to změnit. Jeho magazín měl takový úspěch, že se vydával v nákladu 50 tisíc výtisků.

2.) „Nic malého pro mě není dost malé, nic velkého pro mě není dost velké.“

Nespokojil se však jen s jedním podnikáním a rozhodl se rozjet další obchody. Ve svých 20 letech začal provozovat zásilkovou službu s hudebními deskami. Využil fenoménu takzvaných „cut-out“ nahrávek a svým zákazníkům nabízel komfortní servis dovozu objednávek až domů. Získal si tak dobré jméno, že si o rok později, v roce 1971, otevřel svůj vlastní obchod na Wall Street. Jeho byznys nesl označení Virgin – název, který měl symbolizovat, že je nedotčený obchodem a je v něm svým způsobem panic.

3.) „Byznys vás musí vtáhnout, musí to být sranda a musí zaměstnávat vaše instinkty.“

Netrvalo to ani rok a v roce 1972 založil Branson své vlastní nahrávací studio nesoucí název Virgin Records. Prvním interpretem se stal Bransonův kamarád ze školy, multiinstrumentalista Mike Oldfield. Jeho deska Tubular Bells se stala obrovským hitem, prodalo se jí přes pět milionů kusů, což byla jedinečná reklama Bransonova nahrávacího studia. Začaly tak přibývat další hvězdy, jako například Sex Pistols, Rolling Stones či Phil Collins. I když bylo studio velmi úspěšné, Branson se k němu nijak citově nevázal, a tak když přišla v roce 1992 nabídka od hudební skupiny EMI na odprodej za půl miliardy liber, souhlasil.

4.) „Pokud si budete klást různé výzvy (úkoly), porostete, váš život se změní, váš náhled bude pozitivní. Není to vždycky jednoduché dosáhnout nějakého cíle, ale není to důvod přestat. Místo toho si raději řekněte: Já to udělám. Budu to zkoušet, dokud nevyhraju.“

A těch výzev, které si Branson kladl a klade je opravdu spousta. V roce 1984 založil vlastní leteckou společnost Virgin Atlantic Airways, aby poskytl svým zákazníkům maximální komfort během letu, který byl podle něj naprosto nedostatečný. Jeho letecká společnost se řadí hned na druhé místo za slavnými British Airways a samozřejmě se tito dva konkurenti mezi sebou nesnesou.

Kromě letectví se vrhnul i do dalšího druhu dopravy a založil Virgin Trains, která se proslavila i italskými vlaky Pendolino. Následovaly pak i společnosti Virgin Express, Virgin Nigeria, Virgin America a Virgin Australia. Od roku 2007 vlastní Branson i 20 procent podílu v malajsijské společnosti AirAsia X.

5.) „Hledám mezery, které lidem pomůžou. Nic víc.“

Dnes už se pod značkou Virgin objevuje kde co. Čítá více jak 200 společností ve 30 státech s obratem přes pět miliard dolarů. A mezery pokryl Branson opravdu všude. Zakoupit si můžete knihy Virgin Books, auta Virgin Cars, vína Virgin Wines, poslechnout si rádio Virgin Radio Extreme či Virgin Radio Groove. Virgin však figuruje i ve zdravotnictví, finančnictví, filmu, energetice či sportu. A díru do světa udělala značka Virgin i v pohřebnictví.

6.) „Obchodní příležitosti jsou jako autobusy. Vždy přijde další.“

I když by se mohlo zdát, že Richard Branson opravdu podchytil se svou značkou Virgin všechna odvětví, v roce 2004 přesvědčil celý svět, že mu přeci jen něco ještě chybělo. V tom roce totiž založil společnost Virgin Galactic, která má za svůj cíl jako první společnost na světě zabezpečovat dopravu pasažérů do suborbitrálního vesmíru. Sám Branson má rezervovanou první letenku, a tak opravdu dosáhne hvězd.

7.) „Upřímně věřím, že práce by měla být protkána zábavou a tím myslím, že by vás měla bavit, ne pracovat, trápit se a být stresován.“

A že si Branson umí život užívat, dokázal už několikrát při svých dobrodružných výpravách. Na druhý pokus se mu podařilo zdolat Atlantik ve 22 metrovém člunu a vytvořit tak světový rekord. Oceán pokořil i v teplovzdušném balonu, ve kterém se pokusil, i když neúspěšně, obletět celou zeměkouli. Svou dobrodružnou povahu ukázal ale už ve svém dětství. Vsadil se se svou tetou, že umí plavat, a než aby prohrál, vrhnul se do řeky. Své první tempo v životě udělal až ve chvíli, kdy se začal topit. Sázku ale neprohrál.

8.) „Kouřím trávu, a kdyby to bylo legální, prodával bych ji ve svých obchodech.“

Branson je nekonvenční a nesnáší byrokracii. Nedokáže změnit zákony, a tak prosazuje novinky alespoň ve své společnosti, za což je u svých zaměstnanců neskutečně oblíbený. Poslední novinkou, kterou britský miliardář pro své podřízené zavedl, je neomezená dovolená. Jeho zaměstnanci si mohou vybrat dovolenou, kdy chtějí a na jak dlouho chtějí. Nejsou ničím limitováni. Branson si od tohoto kroku slibuje zvýšení morálky, kreativity i produktivity. Sám se vyjádřil takto: „Je pouze na zaměstnanci, aby se rozhodl, zda a kdy si chce vzít dovolenou na jeden den, týden nebo měsíc. Předpokladem je pouze to, aby si byli stoprocentně jisti, že oni sami u jejich tým budou mít aktuální přehled o každém projektu a že jejich nepřítomnost nijak nepoškodí firmu – nebo, když na to přijde, jejich kariéru.“

9.) „Za poslední tři desetiletí jsem se snažil dělat všechno pro to, abych byl dobrým otcem. Cením si toho dokonce víc, jak profesionálních úspěchů.“

Branson je ženatý a má dvě děti. Nikdy se však nerozhodoval mezi dvěma aspekty svého života – prací a rodinou. Jeho snahou bylo obojí zkombinovat. Když byli Holly a Sam malí, Richard pracoval z domu a bylo-li to možné, bral rodinu na obchodní cesty s sebou. Děti se mu mnohdy staly velkou inspirací, kterou si často přenesl i do pracovního života: „Osvědčil se mi způsob, že jsem svoji práci diskutoval s dětmi. Tímto způsobem jsem s nimi trávil čas a ony mi poskytovaly pohled na můj problém z jiné perspektivy. Některé z mých nejlepších nápadů vzešly právě z rozhovorů s Holly a Samem.“

Dnes už Branson tráví prací jen třetinu svého života. V jeho téměř 65 letech mu zbytek času zabírají různé osobní iniciativy týkající se hlavně ekologie a míru. Za jeho podnikatelské úspěchy ho dokonce ocenila i britská královna, když jej pasovala do šlechtického stavu. A jakou radu má Richard Branson pro všechny, kteří by chtěli dosáhnout podobného úspěchu?

10.) „Nejlepší lekci, jakou jsem se kdy naučil, bylo Udělej to.

Cokoliv to je, jakkoliv těžké a skličující se to jeví, jak řekl starověký Řek Platón: „Začátek je nejdůležitější část každé práce,“ zatímco Číňané říkají: „Cesta dlouhá 1000 mil začíná prvním krokem.“ Tak neváhejte a udělejte i vy ten první krok…

Zdroj