Bruce Lee a jeho top 7 múdrostí, aby ste váš život dostali znova do formy

Bruce Lee a jeho top 7 múdrostí, aby ste váš život dostali znova do formy

Ak ste posledných 30 rokov nežili pod kameňom, tak som si istý, že ste určite počuli o mužovi menom Bruce Lee. Ak ste pod kameňom žili, tak by vás mohlo zaujímať, že Lee bol veľmi známy vďaka bojovým umeniam, ktoré ovládal a bol to tiež herec, ktorý sa postaral o záujem Západu o čínske bojové umenia v šesťdesiatich a sedemdesiatich rokoch. Ale okrem toho, že to bol úžasný bojovník a doslova hrdinská postava, Lee mal veľmi jedinečnú filozofiu o živote ako takom.


Tu je 7 základných myšlienok od Bruca Leea.

1. O čom dnes naozaj premýšľate?

„Staneš sa tým, nad čím premýšľaš.“

Snáď ten najviac základný výrok o tom, ako fungujeme. Zamyslite sa nad tým, nad čím dnes premýšľate. Čo o vás tieto myšlienky prezrádzajú? A čo prezrádzajú o vašom živote? A ako dobre zapadajú do vašich plánov a do obrazu, ktorý o sebe máte?

Je veľmi ľahké zabudnúť na tento jednoduchý výrok, keď musíte riešiť každodenné problémy a žiť každodenný život. Je možno ešte ľahšie nemať zosúladené to, nad čím rozmýšľate každý deň s tým, ako vidíte seba a vaše ciele. Jednoduchá externá pripomienka, ako napríklad malá poznámka napísaná na nástenke, vám môže pomôcť udržať vaše myšlienky a seba na správnej ceste.


2. Zjednodušujte

„Nie je to každodenný príjem, ale je to každodenné vyhýbanie sa. Zbavte sa toho, čo nie je dôležité.“

„Ak strávite príliš veľa času rozmýšľaním nad vecou, tak ju nikdy nedokončíte.“

Ak chcete zlepšiť váš život, tak je veľmi lákavé pridávať doňho viac. Jedným problémom však môže byť, že nemáte čas a energiu na to, aby ste toho robili viac. A tak sa vaše snahy o zlepšenie začínajú vytrácať.

Pridávanie väčšieho a väčšieho množstva vecí iba priťahuje stres a úzkosť. Odstránenie neporiadku a aktivít, úloh a myšlienok, ktoré nie sú až tak dôležité, oslobodzuje náš čas a energiu, ktorú potom môžeme využiť na robenie tých vecí, ktoré naozaj robiť chceme. A rovnako, ako sa zmenší neporiadok vo vašom vonkajšom svete, začne sa tiež strácať neporiadok vo vašom vnútornom svete. Výhodou toho je, že si môžete naozaj užívať čokoľvek robíte a nemusíte pritom myslieť na všetky veci, ktoré vás trápia.

Pridávanie väčšieho množstva vecí a premýšľanie nad niečím minimálne 111 krát môže vytvoriť pocit bezpečia. Je to tiež veľmi dobrý spôsob, ako prokrastinovať a ako sa vyhýbať robeniu vecí, ktoré  by ste mali spraviť. A čím viac premýšľate, tým ťažšie je potom konať. Možno práve preto, že ste si až príliš zvykli na bezpečie a chcete sa vyhnúť riziku, že budete cítiť nepríjemný pocit a nervozitu.

Rozmýšľanie určite má mať vo vašom živote miesto. Môže vám pomôcť plánovať si realistickú cestu za vašimi cieľmi a môže vám pomôcť vyhnúť sa chybám a zlyhaniam. Príliš veľké premýšľanie je však iba návyk, ktorý vás bude stáť veľa času. Bude pre vás oveľa lepšie, ak tento zvyk jednoducho nahradíte zvykom, pri ktorom to jednoducho spravíte.


3. Učte sa o sebe pri druhých ľuďoch

„Poznať samého seba je študovať sa pri konaní s niekým druhým.“

Jedna osoba, ktorá sa vám bude asi najťažšie spoznávať, ste práve vy. Študovanie samého seba, keď ste osamote, môže priniesť skvelé výsledky. Ale je dosť pravdepodobné, že to vo vašej hlave vytvorí množstvo vymyslených myšlienok alebo obáv. Skvelý spôsob, ako sa o sebe naučiť viac, je študovať sa, keď ste s niekým druhým. Ako na vás ľudia reagujú a ako sa ľudia správajú, keď ste s nimi, vás môže naučiť celkom veľa o tom, aká ste osoba. A ako rozmýšľate a ako reagujete vy, vás môže naučiť ešte viac.

To, čo vidíte, počujete a cítite od druhých ľudí , môže byť vaše zrkadlo. Veci, ktoré sa týmto spôsobom naučíte, nemusia byť vždy príjemné, ale môžu byť život meniace. Pomôžu vám vidieť  aj to, ako sa môžete klamať. A tieto pohľady do vašej osobnosti môžu byť tiež úžasné materiály pre váš osobný rast. Takže, keď ste s niekým druhým a rozprávate sa s ním, spýtajte sa seba túto otázku: „Čo sa tým odráža?“


4. Nerozdeľujte

„Nemyslite na to, kto má pravdu a kto nie alebo kto je lepší a kto horší. Nebuďte ani za, ani proti.“

Toto je veľmi užitočná a mocná myšlienka. Je to tiež myšlienka, podľa ktorej je veľmi ťažké žiť. Prečo? Ja verím tomu, že je to vec nášho ega. Ego proste miluje rozdeľovanie a hľadanie spôsobov, ako by si mohlo „trošku prilepšiť“. Ego sa chce cítiť lepšie, než niekto iný. Alebo sa chce cítiť šikovnejšie. Alebo krajšie. Alebo modernejšie. Alebo múdrejšie.

Ako sa dá tento spôsob myslenia a pocitov prekonať?

Mne sa zdá, že je to o tom, ako silno sa identifikujete s vašimi myšlienkami a pocitmi. To neznamená, že by ste mali prestať myslieť alebo cítiť. Znamená to iba, že si uvedomíte – a pamätáte si to každý deň – že myšlienky a emócie sú iba veci, ktoré cez vás prechádzajú.

Vy nie ste vaše emócie. Vy ste vedomie, ktoré ich iba pozoruje.

Keď si uvedomíte a zapamätáte tento fakt, umožní vám to kontrolovať myšlienky a pocity a zaručí to, že to nebude naopak. Tiež vám to umožní nebrať vaše myšlienky až tak vážne a niekedy sa na nich aj zasmiať, alebo ich ignorovať, keď máte pocit, že sa vaše ego potrebuje ukázať. Keď sa až tak s týmito vecami nestotožňujete, zavládne vo vašom vnútri pokoj, pretože viete, že vy máte absolútnu kontrolu nad tým, ako sa budete cítiť. Vytvára to vo vás veľa mieru a pokoja.

A vás táto téma zaujíma viac, odporúčam vám prečítať si knihu od Eckharta Tolla – Sila prítomného okamžiku.

bruce


5. Vyhnite sa závislosti od uznania druhými

„Ja nie som na tomto svete preto, aby som žil tak ako to očakávaš a ty tu nie si preto, aby si žil tak, ako to očakávam ja.“

„Predvádzanie sa je hlupákova predstava slávy.“

Ego chce byť väčšie, pretože si stále myslí, že je malé a nikdy nemá dosť. Jeden spôsob, ako to robí je, že sa snaží získať uznanie druhých. Chceme sa cítiť šikovne, pekne, úspešne atď. A uznanie nám na chvíľu tieto pocity aj prinesie. Ale čoskoro ich potrebujeme znova. Je to ako droga.

A väčším problémom toho, že sme závislí od uznania inými ľuďmi je, že to umožňuje druhým ľuďom, aby nás kontrolovali. To v našom života, ako už určite tušíte, nevytvára nič dobré.

Aby ste našli emočnú stabilitu a aby ste získali kontrolu nad tým, ako sa cítite, potrebujete získať uznanie nie od iných ľudí, ale skôr od oveľa spoľahlivejšieho zdroja. Seba. Môžete, pokojne ešte dnes, odstrániť očakávania iných a nahradiť ich vašimi vlastnými očakávaniami a tým, že sa uznáte.


6. Buďte proaktívni

„Do čerta s okolnosťami. Ja si vytváram príležitosti.“

Je veľmi ľahké zabudnúť sa v reaktívnom rozpoložení mysle. Necháte sa iba posúvať čímkoľvek, čo pôjde okolo a čímkoľvek, čo sa bude diať. Robíte to, čo robia ľudia okolo vás. Reagujete na čokoľvek.

A tak sa postupne strácate v okolnostiach. Tento spôsob rozmýšľania nevyzerá príliš dobre. Cítite sa potom bezmocne, bez života a máte pocit, že iba prežívate zo dňa na deň s obavami, čo sa stane zajtra.

Oveľa príjemnejší a užitočnejší spôsob žitia je byť proaktívny. Ako povedal Bruce: vytvoriť si príležitosti napriek okolnostiam, ktoré sú okolo vás. Z toho budete mať oveľa lepší pocit a dostanete aj oveľa lepšie výsledky. Ale na druhej strane je to tiež náročnejšie. Je oveľa ľahšie nechať sa len tak posúvať a reagovať na to, čo príde. A ak chcete byť proaktívny, tak sa k tomu budete musieť aj odvážne postaviť a postaviť sa nie do stredu, ale na čelo. A to môže byť celkom strašidelné.

Ale stále, proaktívny život je oveľa hodnotnejší a prináša oveľa viac ovocia, ako iba reagovať na všetko, čo sa okolo vás deje.


7. Buďte to vy

„Vždy buď sám sebou, vyjadri sa, ver si, nechoď von a nehľadaj úspešných, aby si ich mohol iba odkopírovať.“

Byť sám sebou je ťažké. Niekedy sa vám to môže podariť. Niekedy na to zase môžete zabudnúť a začnete rozmýšľať tak, ako rozmýšľate vždy. Alebo sa prispôsobíte niekomu inému.

A ono to možno aj funguje. A nie je na tom nič zlé.

Ale ja verím, že ak budete predsa len sami sebou, tak nakoniec skončíte oveľa lepšie. Pretože potom bude vo vás niečo skutočné. Bez zmiešaných pocitov, nejasností alebo bez vyzerania lacno. Je to všetko len na vás. Ste to vy a nielen vaše slová, ale aj tón vášho hlasu a vaša reč tela – o ktorej niektorí tvrdia, že je takmer 90 % komunikácie – by mali byť na rovnakej vlnovej dĺžke, ako ste vy. Ste to vy, prechádzajúci cez všetky dostupné kanály, ktorými komunikujeme.


zdroj Projektzivot.org | foto progressiveself.wordpress.com, theredlist.com

CR_trika_longjpg